~

rss fb      askfm      kdetojsembutton

středa 5. listopadu 2014

Přírodní kosmetika podle Margueritte

Nežli se pustím do rad, recenzí, receptů a doporučování, měla bych trošku nakousnout téma přírodní kosmetiky jako takové a to včetně mých vlastních dispozic a preferencí. Rozepíši se především o tom proč volím přírodní kosmetiku, jak to působí na pleť a vlasy, co lze a nelze očekávat a hlavně o srovnání s běžnou kosmetikou z obchodů.

Úvod do mé alchymie, bylinkaření, mýdlařství a výroby přírodní kosmetiky

Věnuji výrobě přírodní kosmetiky a domácímu DIY v tomto směru - ráda Vám proto vyhotovím mýdla, balzámy, másla, masky, olejové či šumivé koule do koupele, tuhé masážní oleje, bylinkové soli, peelingy... a mnoho dalšího podle Vašich představ a požadavků na účinky. Stačí napsat! ;)

S postupem času se chystám dotknout mnoha témat. Za všechny například to, jaké jsou mé zásady při výrobě domácí kosmetiky, jakým způsobem přírodní kosmetiku vyrábím, proč velmi pečlivě vybírám suroviny (a že je to třeba), obohatím vás nějakými recepty a když bude zájem nejen svými výrobky, ale i diskuzí, přednáškou - prostě vším o co bude zájem. :)

Levandule, Photo: Margueritte

Musím se vší skromností konstatovat, že ačkoli mé znalosti vyplývají  nejen z mých dlouhodobých, ale i cizích zkušeností užívání (i poctivé výroby) přírodní kosmetiky, zatím nejsem na úrovni profesionálů a odborníků. Proto se omlouvám, pokud nebudu moci odpovědět zcela na všechny vaše dotazy - alespoň prozatím, neb nejen v tématech přírodní kosmetiky a bylinek se ve volném čase vzdělávám jak jen to jde a neustále experimentuji.

Co je přírodní kosmetika?

Pokud bych já osobně měla definovat přírodní produkt, znělo by to asi následovně:

Za čistou přírodní kosmetiku považuji takovou kosmetiku, na jejíž výrobu jsme použili suroviny výhradně přírodního (nesynetického, organického) původu v nejvysší možné a požadované kvalitě s ohledem na výsledné požadavky a vlastnosti našeho výrobku.

Takovými vlastnostmi míním především bioaktivní látky, pečujcí o naše tělo, jenž jsou ve správně vyrobených přírodních produktech zachovány v nezničené formě a které  na naše tělo kladně účinkují a obohacují jej bez zbytečných negativních vedlejších účinků. :)

Požadovanou kvalitou s ohledem na požadavky míním například rozdíly použití různých jakostí olejů, másel a dalších surovin. Ne vždy je totiž žádoucí použít nejvyšší kvalitu.

Přírodní suroviny a syntetická kosmetika

Vždycky mě zajímalo jestli všechna kosmetika, která má přelepku "přírodní" je skutečně z přírodních surovin. Avšak bohužel i produkty, vydávající se za přírodní, obsahují mnohdy látky, které by v žádné kosmetice neměly co dělat. Např. parabeny, ftaláty, přidaný glycerin, propylenglykol, SLS, SLES, barviva, hliník... a mnoho dalších. Doporučuji se proto vždy pečlivě dívat na složení kosmetických výrobků, které si chceme pořídit (i když to také není úplně jedoduché, někdy o složení výrobci lžou, nebo taktně tu a tam zapomenou nějakou ingredienci uvést). Někdy přidám tipy, jak se ve složitě popsaných složeních výrobků zorientovat a správně je zanalyzovat. Některé ingredience mají tisíc a jedno označení, přestože se jedná o jedno a to samé. Může se stát, že na krásném obale z recyklovaného papíru bude napsáno "přírodní kosmetika" avšak na etiketě ve složení naleznete koktejl všeho možného a již na první pohled budete vědět, že tam něco neštymuje. 

Když jsem v minulosti použila "značkovou" kosmetiku na citlivou suchou a pokožku s nějakým "vzácným" olejem, dostavilo se pálení a alergická reakce. Výrobek byl drahý, nový a rozhodně měl ještě daleko do expirace, přesto ihned letěl do koše. Nicméně díky této a mnoha dalším zkušenostem se chemii vyhýbám a jsem mnohem vybíravější i v přírodní kosmetice.

Trošku se pozastavím nad kosmetikou s přidanými přírodními surovinami. Pokud je kosmetický výrobek z vetšiny syntetického složení, tak nějaký přidaný olej, bylinka nebo jiná přírodní surovina, která je na obale marketingově vychvalovaná do nebes, to opravdu nevytrhne - naopak můžeme tušit, že surovina je přidaváná v zanedbatelném množství a ve velmi nízké kvalitě, protože mnohdy jde především o zisk, ne o slibované účinky.

Ale určitě narazíme i na řady produktů (například Alverde, zvláštní kapitolou je Lush), které sice (a někdy údajně) obsahují spoustu přírodních látek (avšak včetně syntetiky). Neskonalou výhodou oproti čistě přírodní kosmetice je ta, že Vám tyto výrobky vydrží mnohem déle než čistá přírodní. Na druhou stranu se Vám společně s kýženými "přírodními" látkami vstřebává i chemická syntetika (a také určitě netrpím iluzemi o kvalitě oněch přírodních surovin - bylo by to velmi drahé a ke všemu kontraproduktivní, protože přírodní látky jsou velmi citlivé na chemii).

V září jsem přespávala u kamarádky a ta mi na odlíčení poskytla odličovací ubrousky - bohužel mi spustily tak silnou alergickou reakci, že jsem příští den musela oželit Čajomír, na který jsem se těšila celý rok. Odličovat se naštěstí lze i přírodním způsobem, proto jsem si do kabelky přidala skleněnou lahvičku s namíchanými oleji vysoké kvality, které mi na odličování vyhovují. :)


Slaměnky a jeřabiny

Vcelku nedávno jsem četla, že při líčení se ženám vstřebá do těla okolo 600ti chemických látek, to už stojí alespoň za zamyšlení, ne? V době, kdy dbáme na to, co jíme, pijeme, do čeho se oblékáme, mi příjde, že stále málo lidí se zajímá o to, co vstřebává jejich tělo během koupele, co je v jejich krémech, zubních pastách a jestli jim jejich oblíbená vůně pomalu ale jistě nezpůsobuje karciom.Vemte si kolik přibývá alergických reakcí na kosmetické produkty a různými kožními problémy. Opravdu je průmyslová sériová výroba pro nás vhodná? Zvláště, když mnoho lidí tuší, že složení je čím dál tím horší?

Jak málo mají mýdla z drogerie a běžných obchodů společného s opravdovými mýdly!

Kosmetika naše zdraví ovlivňuje více, než jsme si schopni připustit. Chápu, že např. tekuté mýdlo a sprchové gely jsou pohodlné, ale zároveň si moc dobře uvědomuji nevýhody této běžné kosmetiky, která nás láká na silné syntetické vůně, přidaný glycerín, a (nezdravé) odmašťovací účinky.


Chystám pro Vás i článek, kde srovnám běžné mýdlo s tím přírodním, jak působí na naši pokožku a možná budete až nepěkně překvapení. Možná pak vyměníte své sprcháče za něco zdravějšího. :)

Kdy bychom měli být obezřetní v používání čisté přírodní kosmetiky

Přírodní kosmetika má omezenou trvanlivost ve srovnání s tou syntetickou - proto je dobré produkty nekupovat do příliš velké zásoby. Přírodní konzervanty v pravém slova smyslu neexistují a jejich expirace se ovlivňuje především složením a jsou k tomu potřeba rozsáhlejší znalosti řešení nějběžnějších úskalí, která se mohou naskytnout.

Vlastnosti vybraných ingrediencí může svou nepozorností, nezkušeností a především neznalostí zničit i sám výrobce přírodní kosmetiky a věřte mi, že to lze velmi snadno. Taková kosmetika přijde částečně či zcela o vzácné účinky, ale stále si zachová mnoho benefitů o kterých se běžné kosmetice nemůže ani zdát. V případě, že je však výrobek zdraví škodlivý (toxický, alkalický,...) určitě začněte znovu z nových surovin a stávající výrobek rovnou znehodnoťte.

Začínající výrobce to většinou myslí dobře, ale může se stát, že pošle do oběhu kosmetiku, která problémy buďto zhorší, anebo vyvolá. Proto je dobré se dobré získat před nákupem maximum informací o složení a výrobě. Napomohou i recenze, doporučení přátel atd.

Kde se stala chyba? Nejčastěji se jedná o výběr surovin, jejich uchovávání ve špatných podmínkách, jejich špatně zvolené poměry, vzniklé a přetrvávající alkalické prostředí při výrobě, špatná teplota, nepříliš dobře zvolené konzervanty a tak dále, ale o tomto se rozepíši v jednom následujících článků, kde se určitě dozvíte jak se surovinami zacházet, jak poznat kosmetiku, kterou rozhodně nepoužívat a provedu Vás jednoduchými procesy výroby přírodní kosmetiky. :)

Čistá přírodní kosmetika se pro Vás nehodí v případě silných alergických reakcí. To nutně neznamená, že si ji nemůžete vyzkoušet, jen je je třeba ze složení vypustit všechny alergeny, které Vás dráždí - s tím si zkušený výrobce hravě poradí. Stejně tak i v případě, když Vám vadí nějaká jiná surovina i z jiných důvodů (za všechny např. tolik diskutovaný palmový olej. Osobně používám v omezeném množství pro jeho výhradně kosmetické vlastnosti v mýdlech, zato však certifikovaný*).

* certifikovaný palmový olej se údajně nepodílí na ničení a kácení deštných pralesů. Používám jej jen v mýdlech a ještě ve velmi malém množství. Do budoucna s palmovým olejem v kosmetice nepočítám a již teď Vám na zakázku ráda udělám mýdlo, které palmový olej neobsahuje vůbec. Z kosmetiky pro vegany mohu vypustit i včelí produkty.

Proč používám přírodní kosmetiku?

Od dospívání trpím na suchou a citlivou pokožku (zvláště hrubé ruce, lokty, šupinky v obličeji, atopický ekzém ...). Syntetické přípravky mi často vyvolaly nepříjemné reakce - ať už z drogerie, či lékárny. Proto jsem se před časem uchýlila k tomu pro nás nepřirozenějšímu - k bylinkám, olejům, máslům, včelím produktům a začalo mi být mnohem lépe. Nesmělými kroky jsem začala experimentovat, což mi nejen velmi pomohlo, ale také obohatilo o mnoho zájmů - o alchymii, ekologii, životní prostředí a vůbec k tématům přírodní kosmetice blízké.

Při výrobě a domácí kosmetiky mi nejde jen o léčivé a pozitivní účinky, ale také o šetrnost k přírodě, ke zvířatům i ostatním. Dávno jsem přestala nákupem podporovat velké firmy chrlící v tunách a hektolitrech chemické přípravky slibující nemožné v plastových obalech neznámého původu, které se ve výsledku nedají na nic příliš využít (alespoň, že jsou většinou zrecyklovatelné). Navíc, mnoho výrobců stále testuje své výrobky a obaly na zvířatech, používá syntetická barviva a stává se, že v jejich továrnách pracují lidé za špatnou mzdu v nevyhovujících podmínkách.

A co Vy? Zajímáte se o kosmetiku jako takovou, nebo použijete to, co Vám příjde pod ruku? Máte svou oblíbenou značku? :)

1 komentář :

  1. Musím říct že článek je velmi zajímavý a mě osobně nahryzl zapřemýšlet nad tím co vlastně kupujeme. Přiznám se že já osobně se skoro vůbec nelíčím jen jednou za čas. Stejně tak používám odličováky apod. Přiznám se že jsem dostala na Vánoce nějaký gel který sliboval bůhví co o tom co obsahoval se raději bavit nebudeme a přesto že by měl být celkoě šetrný jsem z něj zrudla a měla vyrážku.. Budu se těšit na další články a myslím že příště až půjdu pro mýdlo tak se zamyslím nad tím co kupuji.

    OdpovědětVymazat